Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočky a klíšťata

Brzy na jaře,v dubnu či květnu začíná sezóna klíšťat.Ve slunném září dosahuje záplava klíšťat vrcholu.Tato drobná krvelačná zvířátka jsou nejen nepříjemná,ale mohou být i nebezpečná. Klíšťata patří mezi roztoče.Na území naší republiky se nejčastěji setkáváme s klíštětem obecným.Klíště obecné je tzv. trojhostitelské,protože každé jeho vývojové stadium se musí nasát krve na jiném hostiteli.Vývoj klíštěte trvá 1-3 roky.

Klíště obecné Klíšťata se nejvíce vyskytují v křovinách nebo v místech s vysokým bylinným porostem.Smyslové orgány klíšťat jsou omezené.Vnímají pouze pach kyseliny isomáselné.Tento pach vydává každý teplomilný živočich,takže jakmile jej klíště ucítí,reflexivně pustí své sevření a pokud má štěstí,padne přímo na hostitele.Pak se zavrtá hlavičkou do kůže a začne sát krev.

Zvířata v přírodě jsou mnohdy proti klíšťatům bezmocná.Po přisátí vzniká na kůži hostitele zarudlá skvrna,která svědí a zvíře se intenzivně drbe,přitom nezřídka odtrhne klíštěti zadní část těla.Hlavička ponořená hluboko v zanícené kůži zůstává a způsobuje zánět,nezřídka infikovaný.Klíšťata jsou nebezpečná hlavně tím,že přenášejí různé nemoci.Na našem území se jedná o lymskou boreliózu,klíšťovou meningoencephalitidu a klíšťovou paralýzu.Původce boreliózy putuje ze zadní části těla klíštěte k hlavičce a je vyloučen s dalšími sekrety přímo do krve kočky.Potřebuje ovšem nejméně 12 hodin na to,aby urazil cestu od zadní části těla k místu kousnutí,proto k přenosu nemoci může dojít teprve od klíštěte,které sálo na kočce minimálně 12 hodin.Na borelióze jsou zákeřné jejich pozdní následky.Teprve po dvou až třech měsících po zánětu začne kočka najednou kulhat.Při diagnóze je pak zjištěn hnisavý zánět klubů.Mladá a silná zvířata někdy překonají nemoc i bez antibiotik.

Meningoencefalitida může poškozovat nervy.Objevují se horečky a záněty,může dojít i k narušení vědomí.Pro lidi existuje očkování,pro kočky zatím nikoli. Při silném napadení klíšťaty se může u koček objevit klíšťová paralýza.Toto onemocnění může způsobit až mírnou obrnu,která většinou spontánně odeznívá do dvou dnů po odstranění klíštěte.

Prevence je velmi důležitá a může zachránit život.Na našem trhu je celá řada veterinárních přípravků s repelentním účinkem.Pudry,šampony,spreje a preparáty spot-on.Aplikace spot-on se stávají hitem posledních let.Jedná se o ampulky naplněné repelentní látkou,která se kočce vymáčkne na kůži v rozhrnuté srsti v místě,které si nemůže olízat.Tyto tekutiny mají lipofilní charakter a časem pokryjí celý povrch těla kočky a tak ji chrání před přisátím klíštěte.Účinnost se pohybuje okolo čtyř týdnů,potom je nutné aplikaci opakovat.

Některé přípravky obsahují jako účinnou látku permethrin,pozor,tyto přípravky nejsou pro kočky vhodné a můžou zvíře i usmrtit!

Jestliže najdete na kočce klíště je nutné jej co nejdříve odstranit,nejlépe speciální pinzetou na klíšťata,kterou lze zakoupit jak v marketech,tak ve specializovaných prodejnách.Výhodou těchto pinzet je,že umožní vytáhnout klíště vcelku a nerozmáčknout jej.Po vytažení klíštěte místo zkontrolujte a vydezinfikujte.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 57829
Měsíc: 708
Den: 34